| SKU | 25A-26SD710 |
|---|---|
| Engine | 140cc Cub Cadet Engine |
| Blades | 4mm Trimmer Line |
| Starting | Easy recoil start |
| Handle | Adjustable 3 position loop handle |
| Cutting Path | 56cm Cutting Width |
| Depth Positions | Adjustable Cutting Height, 4.1cm – 7.6cm |
| Warranty Engine | 2 years domestic / 90 Day commercial |
| Warranty Unit | 2 years domestic / 90 Day commercial |
Back to products
Next product
CUB CADET CC 30 E
$6,499.00
CUB CADET Wheeled String Trimmer
$899.00
The Wheeled String Trimmer is easier to use and significantly more powerful than a standard brushcutter.
It is as comfortable to use as a lawn mower, but far more effective in clearing long grass quickly.
The Wheeled String Trimmer is a must for anyone who regularly needs to clear long grass quickly.
SKU: 25A-26SD710
Categories: Line Trimmers, Outdoor Power
Description
Additional information
| Brand | Cub Cadet |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “CUB CADET Wheeled String Trimmer” Cancel reply
Related products
EGO POWER+ 33CM LINE TRIMMER WITH BATTERY AND CHARGER
$399.00
The EGO POWER+ 33cm Brushless Line Trimmer is the next, big step up in power and convenience for Cordless Line Trimmers. Powered by the industry's first and most advanced 56-Volt ARC Lithium-Ion battery, it features an improved weather-resistant housing, 33cm cutting width and a powerful 2 speed brushless motor.
EGO POWER+ 35CM CHAIN SAW ONLY
$349.00
The EGO POWER+ Chain Saw truly delivers Power Beyond Belief. The 35cm bar and chain, combined with a high-efficiency brushless motor provides effortlessly smooth cuts.
EGO POWER+ 56V BRUSHLESS 1 X 7.5AH 520MM SELF-PROPELLED MOWER KIT LM2135E-SP
$1,399.00
The revolutionary EGO Select Cut™ Multi-Blade System is EGO’s solution to replacing premium petrol lawn mowers for good and with Touch Drive Technology it gives you all the control at the palm of your hands.
EGO POWER+ 45CM CHAIN SAW ONLY
$499.00
The EGO POWER+ Chain Saw truly delivers Power Beyond Belief. The 45cm bar and chain, combined with a high-efficiency brushless motor delivers the performance of petrol without the noise, fuss and fumes. (Not Available in New Zealand)
EGO POWER+ 61CM BRUSHLESS HEDGE TRIMMER WITH BATTERY AND CHARGER
$479.00
The EGO POWER+ Hedge Trimmer has a hi-efficiency brushless motor which allows for longer run times and lighter weight. Equipped with 61cm dual action, hardened steel blades for precise, clean cuts.
EGO COMMERCIAL POWER+ COMMERCIAL CHARGER
$199.00
When it's time to recharge, the EGO Commercial Series Charger is the fastest on the market. The intelligent battery control system constantly monitors each cell's charge and temperature to deliver the most efficient and quickest charge.
EGO COMMERCIAL POWER+ 75CM COMMERCIAL HEDGE TRIMMER
$499.00
The EGO Commercial Series Hedge Trimmer is precision engineered to tackle the toughest hedges with ease. Powerful with 3600 strokes per minute, smooth and perfectly balanced, the dual trigger system provides enhanced user comfort and safety.
EGO POWER+ MULTI-TOOL POLE SAW KIT
$879.00
The EGO 25cm Pole Saw Attachment, Pole Extension, Power Head, 2.5Ah ARC Lithium™ Battery and 56 Volt Charger is part of the EGO POWER+ Multi-Tool System. The 25cm pole saw provides efficient cutting and limbing, while the automatic lubrication system lets you work until the job is done.










































Reviews
There are no reviews yet.