| SKU | 41BJGC-C902 |
|---|---|
| Compatibility | Can be used with R2600, R2650, R2700 and RS3000 Rover Line Trimmers |
| Tines | Heat-treated 20cm (7.8″) steel tines |
| Gearbox | Sealed maintenance free heavy-duty gearbox |
| Tine Retention | D’ clip tine retention for easy maintenance |
| Warranty Unit | 1 year domestic & 90 day commercial |
| Shipping Dimensions | 81cm x 26cm |
| Shipping Weight | 6.1kg |
| Disclaimer | Specifications subject to change without notice and without incurring obligation. Products depicted on website and other advertisements are for demonstration purposes only. Actual products offered for sale may vary in design, required attachments, safety features and non-functional appearance from. |
ROVER CULTIVATOR ATTACHMENT
$179.00
The Rover Garden Cultivator attachment has an adjustable tilling width from 13cm – 23cm (5″-9″).
Rover Attachments are Multi Brand Compatible™ meaning they work with most brands of attachment capable trimmers including Rover and Troy-Bilt.
SKU: 41BJGC-C902
Category: Outdoor Power
Description
Additional information
| Brand | Rover |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “ROVER CULTIVATOR ATTACHMENT” Cancel reply
Related products
EGO POWER+ 61CM BRUSHLESS HEDGE TRIMMER WITH BATTERY AND CHARGER
$479.00
The EGO POWER+ Hedge Trimmer has a hi-efficiency brushless motor which allows for longer run times and lighter weight. Equipped with 61cm dual action, hardened steel blades for precise, clean cuts.
EGO POWER+ MULTI-TOOL BRISTLE BRUSH ATTACHMENT
$499.00
Add the EGO bristle brush attachment to your EGO POWER+ Power Head for convenient cleaning or clearing.
EGO POWER+ MULTI-TOOL POLE HEDGE TRIMMER KIT
$879.00
The EGO 51cm Hedge Trimmer attachment, Pole Extension, Power Head, 2.5Ah ARC Lithium™ Battery and 56 Volt Charger is part of the EGO POWER+ Multi-Tool System. The dual action blades have an industry leading 26mm cut capacity! The 51cm steel blades ensure durability and longevity, while the 12-position articulation allows you to cut at any angle.
EGO POWER+ 45CM CHAIN SAW ONLY
$499.00
The EGO POWER+ Chain Saw truly delivers Power Beyond Belief. The 45cm bar and chain, combined with a high-efficiency brushless motor delivers the performance of petrol without the noise, fuss and fumes. (Not Available in New Zealand)
EGO POWER+ 35CM CHAIN SAW ONLY
$349.00
The EGO POWER+ Chain Saw truly delivers Power Beyond Belief. The 35cm bar and chain, combined with a high-efficiency brushless motor provides effortlessly smooth cuts.
EGO POWER+ MULTI-TOOL POLE SAW KIT
$879.00
The EGO 25cm Pole Saw Attachment, Pole Extension, Power Head, 2.5Ah ARC Lithium™ Battery and 56 Volt Charger is part of the EGO POWER+ Multi-Tool System. The 25cm pole saw provides efficient cutting and limbing, while the automatic lubrication system lets you work until the job is done.
EGO POWER+ 61CM BRUSHLESS HEDGE TRIMMER ONLY
$329.00
The EGO POWER+ Hedge Trimmer has a hi-efficiency brushless motor which allows for longer run times and lighter weight. Equipped with 61cm dual action, hardened steel blades for precise, clean cuts.
EGO POWER+ 65CM BRUSHLESS HEDGE TRIMMER
$469.00
The EGO POWER+ 65cm Brushless Hedge Trimmer is one of the most powerful cordless products of its kind. With an industry leading 33mm cut capacity, a 5-position adjustable handle and a high-performance high-efficiency 2 speed brushless motor













































Reviews
There are no reviews yet.