| SKU | 12A-B1R6333 |
|---|---|
| Engine | 196cc Rover Engine |
| Deck | 53cm (21″) steel deck |
| Safe Stop Engine Break | Yes |
| Blades | 4 swing back blades for superior cutting & catching |
| Catcher | 65l Lightweight Mesh |
| Mulch Plug | Yes |
| Deck Wash | No |
| Self Propelled | Yes |
| Key Start | No |
| Wheels | 18cm (7″) front, and 20cm (8″) rear |
| Shipping Dimensions | 90cm x 50cm |
| Shipping Weight | 38kg |
| Warranty Engine | 5 Year domestic, 90 day commercial. |
| Warranty Unit | 5 Year domestic, 90 day commercial. |
| Disclaimer | Specifications subject to change without notice and without incurring obligation. Products depicted on website and other advertisements are for demonstration purposes only. Actual products offered for sale may vary in design, required attachments, safety features and non-functional appearance from. |
ROVER DURACUT 955SP LAWN MOWER
$869.00
The Duracut 955SP is a large fully featured self propelled lawn mower, that ticks all the boxes.
Featuring a huge 53cm steel deck with a powerful 196cc Rover OHV 800 engine, the 955SP has ample power for effortless productivity on large residential blocks.
Versatile mowing options including catching, mulching and side discharge means that the Duracut 955SP is perfect for a wide range of jobs and applications.
Covered by Rover’s famous 5+5 engine and unit warranty, with 4 x swing back blades and a huge 65L lightweight mesh catcher, the Duracut 955SP is a fully loaded self propelled mower that offers outstanding value for money.
SKU: 12A-B1R6333
Categories: Lawn Mowers Push, Outdoor Power
Description
Additional information
| Brand | Rover |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “ROVER DURACUT 955SP LAWN MOWER” Cancel reply
Related products
EGO POWER+ 47CM SELF-PROPELLED MOWER
$949.00
Introducing the new EGO POWER+ 47cm Mower for 2019. Suitable for small tight spaces or close to trees this EGO POWER+ mower is designed to make lawn care quick, easy and more efficient. Technologically advanced in every way, each mower packs incredible petrol-matching power as standard.
EGO COMMERCIAL POWER+ 30CM COMMERCIAL BRUSH CUTTER
$499.00
Perfectly balanced for comfortable use, the EGO Power+ Commercial Brush Cutter makes short work of even the roughest ground. Leave the fuss and fumes of petrol behind with this truly professional tool.
EGO POWER+ 35CM CHAIN SAW ONLY
$349.00
The EGO POWER+ Chain Saw truly delivers Power Beyond Belief. The 35cm bar and chain, combined with a high-efficiency brushless motor provides effortlessly smooth cuts.
EGO POWER+ 33CM LINE TRIMMER ONLY
$199.00
The EGO POWER+ 33cm Brushless Line Trimmer is the next, big step up in power and convenience for Cordless Line Trimmers. Powered by the industry's first and most advanced 56-Volt ARC Lithium-Ion battery, it features an improved weather-resistant housing, 33cm cutting width and a powerful 2 speed brushless motor.
EGO POWER+ MULTI-TOOL POLE SAW KIT
$879.00
The EGO 25cm Pole Saw Attachment, Pole Extension, Power Head, 2.5Ah ARC Lithium™ Battery and 56 Volt Charger is part of the EGO POWER+ Multi-Tool System. The 25cm pole saw provides efficient cutting and limbing, while the automatic lubrication system lets you work until the job is done.
EGO COMMERCIAL POWER+ 1014M3/H COMMERCIAL BLOWER
$399.00
Setting a new standard for blowers, the LBX6000 is the most powerful handheld blower in the market. Designed to be used with the EGO Commercial Backpack Battery (BAX1501), this robust blower is light and easy to handle.
EGO POWER+ 61CM BRUSHLESS HEDGE TRIMMER ONLY
$329.00
The EGO POWER+ Hedge Trimmer has a hi-efficiency brushless motor which allows for longer run times and lighter weight. Equipped with 61cm dual action, hardened steel blades for precise, clean cuts.
EGO POWER+ MULTI-TOOL POLE HEDGE TRIMMER KIT
$879.00
The EGO 51cm Hedge Trimmer attachment, Pole Extension, Power Head, 2.5Ah ARC Lithium™ Battery and 56 Volt Charger is part of the EGO POWER+ Multi-Tool System. The dual action blades have an industry leading 26mm cut capacity! The 51cm steel blades ensure durability and longevity, while the 12-position articulation allows you to cut at any angle.















































Reviews
There are no reviews yet.