| SKU | 13A721JD333 |
|---|---|
| Engine | 382cc Rover OHV |
| Transmission | Foot operated Hydrostatic |
| Deck | 76cm (30″) side discharge |
| Deck Wash | Yes |
| PTO | Manual |
| Cruise Control | No |
| Catcher | Optional |
| RMC(Reverse) | Yes |
| Seat | Low back |
| Steering | Telescopic |
| Fuel Tank | 4.9 Litres |
| Mulch Kit | Optional |
| Front Tyres | 13.00 x 5.00 |
| Rear Tyres | 16.00 x 6.50 |
| Shipping Dimensions | 160cm x 66cm |
| Shipping Weight | 155kg |
| Warranty Unit | 5 year domestic, 90 day commercial |
| Warranty Engine | 5 year domestic, 90 day commercial |
| Disclaimer | Specifications subject to change without notice and without incurring obligation. Products depicted on website and other advertisements are for demonstration purposes only. Actual products offered for sale may vary in design, required attachments, safety features and non-functional appearance from. |
ROVER MINI RIDER 382/30 HYDRO MOWER
$3,799.00
The Rover Mini Rider Hydro features a powerful 382cc Rover engine, strong Hydrostatic Auto Transmission, and a compact 76cm (30″) side discharge cutting deck.
Ideal for backyards with narrow side access. And for getting in and around obstacles, garden beds etc.
This handy sized ride-on is small enough to fit through standard width gates, but large enough to make light work of big mowing jobs.
The Rover Mini Rider’s compact design makes it a perfect solution for anyone wishing to upgrade from a push mower to a ride on mower, but without the storage and access restrictions of a larger ride on.
The Mini Rider can be fitted with an optional mulch plug, or a grass catcher, for added versatility.
SKU: 13A721JD333
Categories: Lawnmowers Ride On, Outdoor Power
Description
Additional information
| Brand | Rover |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “ROVER MINI RIDER 382/30 HYDRO MOWER” Cancel reply
Related products
EGO POWER+ 65CM BRUSHLESS HEDGE TRIMMER
$469.00
The EGO POWER+ 65cm Brushless Hedge Trimmer is one of the most powerful cordless products of its kind. With an industry leading 33mm cut capacity, a 5-position adjustable handle and a high-performance high-efficiency 2 speed brushless motor
EGO POWER+ MULTI-TOOL BRISTLE BRUSH ATTACHMENT
$499.00
Add the EGO bristle brush attachment to your EGO POWER+ Power Head for convenient cleaning or clearing.
EGO POWER+ 33CM LINE TRIMMER WITH BATTERY AND CHARGER
$399.00
The EGO POWER+ 33cm Brushless Line Trimmer is the next, big step up in power and convenience for Cordless Line Trimmers. Powered by the industry's first and most advanced 56-Volt ARC Lithium-Ion battery, it features an improved weather-resistant housing, 33cm cutting width and a powerful 2 speed brushless motor.
EGO EGO POWER+ 56V 42cm Brushless Push Lawn Mower KIT Includes 5.0Ah Battery & Charger
$899.00
Introducing the new EGO POWER+ 42cm Mower for 2019. The EGO POWER+ mower is designed to make lawn care quick, easy and more efficient. Technologically advanced in every way, each mower packs incredible petrol-matching power as standard.
EGO POWER+ 33CM LINE TRIMMER ONLY
$199.00
The EGO POWER+ 33cm Brushless Line Trimmer is the next, big step up in power and convenience for Cordless Line Trimmers. Powered by the industry's first and most advanced 56-Volt ARC Lithium-Ion battery, it features an improved weather-resistant housing, 33cm cutting width and a powerful 2 speed brushless motor.
EGO POWER+ 61CM BRUSHLESS HEDGE TRIMMER WITH BATTERY AND CHARGER
$479.00
The EGO POWER+ Hedge Trimmer has a hi-efficiency brushless motor which allows for longer run times and lighter weight. Equipped with 61cm dual action, hardened steel blades for precise, clean cuts.
EGO COMMERCIAL POWER+ COMMERCIAL CHARGER
$199.00
When it's time to recharge, the EGO Commercial Series Charger is the fastest on the market. The intelligent battery control system constantly monitors each cell's charge and temperature to deliver the most efficient and quickest charge.
EGO POWER+ 56V BRUSHLESS 1 X 7.5AH 520MM SELF-PROPELLED MOWER KIT LM2135E-SP
$1,399.00
The revolutionary EGO Select Cut™ Multi-Blade System is EGO’s solution to replacing premium petrol lawn mowers for good and with Touch Drive Technology it gives you all the control at the palm of your hands.













































Reviews
There are no reviews yet.