| SKU | 13A726JD333 |
|---|---|
| Engine | 382cc Rover OHV |
| Transmission | 6 Speed, manual |
| Deck | 76cm (30″) side discharge |
| Deck Wash | Yes |
| PTO | Manual |
| Cruise Control | No |
| Catcher | Optional |
| RMC(Reverse) | Yes |
| Seat | Low back |
| Steering | Telescopic |
| Fuel Tank | 4.9 Litres |
| Mulch Kit | Optional |
| Front Tyres | 13.00 x 5.00 |
| Rear Tyres | 16.00 x 6.50 |
| Shipping Dimensions | 160cm x 66cm |
| Shipping Weight | 128kg |
| Warranty Unit | 5 year domestic, 90 day commercial |
| Warranty Engine | 5 year domestic, 90 day commercial |
| Disclaimer | Specifications subject to change without notice and without incurring obligation. Products depicted on website and other advertisements are for demonstration purposes only. Actual products offered for sale may vary in design, required attachments, safety features and non-functional appearance from. |
ROVER MINI RIDER 382/30 MOWER
$3,299.00
The Rover Mini Rider 382/30 features a powerful 382cc Rover engine, 6 speed transmission and a compact 76cm (30″) side discharge cutting deck.
Ideal for backyards with narrow side access. And for getting in and around obstacles, garden beds etc.
This handy sized ride-on is small enough to fit through standard width gates, but large enough to make light work of big mowing jobs.
The Rover Mini Rider’s compact design makes it a perfect solution for anyone wishing to upgrade from a push mower to a ride on mower, but without the storage and access restrictions of a larger ride on.
The Mini Rider can be fitted with an optional mulch plug, or a grass catcher, for added versatility.
SKU: 13A726JD333
Categories: Lawnmowers Ride On, Outdoor Power
Description
Additional information
| Brand | Rover |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “ROVER MINI RIDER 382/30 MOWER” Cancel reply
Related products
EGO POWER+ 47CM SELF-PROPELLED MOWER
$949.00
Introducing the new EGO POWER+ 47cm Mower for 2019. Suitable for small tight spaces or close to trees this EGO POWER+ mower is designed to make lawn care quick, easy and more efficient. Technologically advanced in every way, each mower packs incredible petrol-matching power as standard.
EGO POWER+ 900M3/H BLOWER WITH BATTERY AND CHARGER
$519.00
The EGO POWER+ 900 m3/h Blower is equipped with a high-efficiency brushless motor that delivers a lightweight, compact design for longer runtime, reduced vibrations and extended motor life.
EGO POWER+ MULTI-TOOL POLE HEDGE TRIMMER KIT
$879.00
The EGO 51cm Hedge Trimmer attachment, Pole Extension, Power Head, 2.5Ah ARC Lithium™ Battery and 56 Volt Charger is part of the EGO POWER+ Multi-Tool System. The dual action blades have an industry leading 26mm cut capacity! The 51cm steel blades ensure durability and longevity, while the 12-position articulation allows you to cut at any angle.
EGO POWER+ 33CM LINE TRIMMER ONLY
$199.00
The EGO POWER+ 33cm Brushless Line Trimmer is the next, big step up in power and convenience for Cordless Line Trimmers. Powered by the industry's first and most advanced 56-Volt ARC Lithium-Ion battery, it features an improved weather-resistant housing, 33cm cutting width and a powerful 2 speed brushless motor.
EGO POWER+ 56V BRUSHLESS 1 X 7.5AH 500MM STEEL DECK SELF-PROPELLED MOWER KIT LM2022E-SP
$1,399.00
The EGO POWER+ 50cm Self-Propelled Mower delivers the torque of petrol. No other cordless mower matches or surpasses the power of petrol mowers, making the EGO POWER+ Mowers a true petrol replacement lawn mower. A 50cm steel deck, up to 45-minute run time, a brushless motor and a variable-speed, self-propelled system are just a few of the features that make this mower incredible.
EGO COMMERCIAL POWER+ 38CM COMMERCIAL LINE TRIMMER
$499.00
Perfectly balanced for comfortable use, the EGO Power+ Commercial Line trimmer makes short work of even the roughest ground. Leave the fuss and fumes of petrol behind with this truly professional tool.
EGO COMMERCIAL POWER+ 30CM COMMERCIAL BRUSH CUTTER
$499.00
Perfectly balanced for comfortable use, the EGO Power+ Commercial Brush Cutter makes short work of even the roughest ground. Leave the fuss and fumes of petrol behind with this truly professional tool.
EGO POWER+ 35CM CHAIN SAW WITH BATTERY AND CHARGER
$499.00
The EGO POWER+ Chain Saw truly delivers Power Beyond Belief. The 35cm bar and chain, combined with a high-efficiency brushless motor provides effortlessly smooth cuts.












































Reviews
There are no reviews yet.