| SKU | 17BRCBDT333 |
|---|---|
| Engine | 20HP Kohler Engine |
| Deck | 117cm (46″) side discharge with 8-position height adjustment |
| Catcher | Optional |
| Deck Wash | Yes |
| Shipping Dimensions | 213cm x 130cm |
| Shipping Weight | 321kg |
| Transmission | Dual EZT 2200 |
| PTO | Electric |
| Fuel Tank | 10.6 Litres |
| Front Tyres | 13.00 x 5.00 |
| Rear Tyres | 18.00 x 8.50 |
| Steering | Four-wheel steering with steering wheel control |
| Seat | High back with arm rests |
| Mulch Kit | Optional |
| Warranty Unit | 5 year domestic, 90 day commercial |
| Disclaimer | Specifications subject to change without notice and without incurring obligation. Products depicted on website and other advertisements are for demonstration purposes only. Actual products offered for sale may vary in design, required attachments, safety features and non-functional appearance from. |
| Warranty Engine | 3 year domestic, 90 day commercial |
ROVER RZT S 46 ZERO TURN MOWER
$8,499.00
The Rover RZT S 46 has a reliable 20hp Kohler® 7000 Series V-Twin OHV engine. With four-wheel steering with steering wheel control, the RZT S 46 gives you the versatility to handle 360° zero turns and unbeatable stability on difficult terrain including gradients of up to 20°. The RZT S 46 also features Dual EZT Transmissions for a smooth ride and a 117cm (46″) side discharge cutting deck for larger outdoor areas and small acerages.
The Rover RZT S 46 offers you superior performance all year round and can be fitted with an optional mulch plug and catcher.
SKU: 17BRCBDT333
Categories: Lawnmowers Ride On, Outdoor Power
Description
Additional information
| Brand | Rover |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “ROVER RZT S 46 ZERO TURN MOWER” Cancel reply
Related products
EGO POWER+ 35CM CHAIN SAW ONLY
$349.00
The EGO POWER+ Chain Saw truly delivers Power Beyond Belief. The 35cm bar and chain, combined with a high-efficiency brushless motor provides effortlessly smooth cuts.
EGO COMMERCIAL POWER+ 75CM COMMERCIAL HEDGE TRIMMER
$499.00
The EGO Commercial Series Hedge Trimmer is precision engineered to tackle the toughest hedges with ease. Powerful with 3600 strokes per minute, smooth and perfectly balanced, the dual trigger system provides enhanced user comfort and safety.
EGO COMMERCIAL POWER+ 38CM COMMERCIAL LINE TRIMMER
$499.00
Perfectly balanced for comfortable use, the EGO Power+ Commercial Line trimmer makes short work of even the roughest ground. Leave the fuss and fumes of petrol behind with this truly professional tool.
EGO POWER+ 45CM CHAIN SAW ONLY
$499.00
The EGO POWER+ Chain Saw truly delivers Power Beyond Belief. The 45cm bar and chain, combined with a high-efficiency brushless motor delivers the performance of petrol without the noise, fuss and fumes. (Not Available in New Zealand)
EGO POWER+ 33CM LINE TRIMMER WITH BATTERY AND CHARGER
$399.00
The EGO POWER+ 33cm Brushless Line Trimmer is the next, big step up in power and convenience for Cordless Line Trimmers. Powered by the industry's first and most advanced 56-Volt ARC Lithium-Ion battery, it features an improved weather-resistant housing, 33cm cutting width and a powerful 2 speed brushless motor.
EGO COMMERCIAL POWER+ 1014M3/H COMMERCIAL BLOWER
$399.00
Setting a new standard for blowers, the LBX6000 is the most powerful handheld blower in the market. Designed to be used with the EGO Commercial Backpack Battery (BAX1501), this robust blower is light and easy to handle.
EGO POWER+ 35CM CHAIN SAW WITH BATTERY AND CHARGER
$499.00
The EGO POWER+ Chain Saw truly delivers Power Beyond Belief. The 35cm bar and chain, combined with a high-efficiency brushless motor provides effortlessly smooth cuts.
EGO POWER+ 56V BRUSHLESS 1 X 7.5AH 500MM STEEL DECK SELF-PROPELLED MOWER KIT LM2022E-SP
$1,399.00
The EGO POWER+ 50cm Self-Propelled Mower delivers the torque of petrol. No other cordless mower matches or surpasses the power of petrol mowers, making the EGO POWER+ Mowers a true petrol replacement lawn mower. A 50cm steel deck, up to 45-minute run time, a brushless motor and a variable-speed, self-propelled system are just a few of the features that make this mower incredible.












































Reviews
There are no reviews yet.