| SKU | 41ADZ32C333 |
|---|---|
| Engine | 25cc, 2-stroke half crank |
| Starting | SpringAssist™ starting techonolgy |
| Handle | Adjustable deluxe handle helps reduce vibration and operator fatigue |
| Shaft | Straight, two piece shaft for easy trimming under shrubs and low branches. |
| Bump Head | Bump head line release to instantly release pre-measured line, allowing for continuous operation |
| Cutting Path | 43cm (17″) |
| Attachments | Available to purchase separately: Garden Cultivator, Lawn Edger, Articulated Hedge Trimmer, Blower, Pruning Saw and Brushcutter. |
| Shipping Dimensions | 99cm x 27cm |
| Shipping Weight | 7kg |
| Warranty Engine | 2 year domestic, 90 day commercial. |
| Warranty Unit | 2 year domestic, 90 day commercial. |
| Disclaimer | Specifications subject to change without notice and without incurring obligation. Products depicted on website and other advertisements are for demonstration purposes only. Actual products offered for sale may vary in design, required attachments, safety features and non-functional appearance from. |
ROVER R2650 LINE TRIMMER
$329.00
The Rover RS2650 Straight Shaft Line Trimmer has a 25cc, 2-stroke engine for greater durability. Featuring SpringAssist™ starting technology to reduce your starting effort, a convenient adjustable deluxe handle that helps reduce vibration and operator fatigue and a straight, two piece shaft for easy trimming under shrubs and low branches greater balance. The RS2650 whipper snipper can also fit a variety of attachments for the ultimate in versatility.
SKU: 41ADZ32C333
Categories: Line Trimmers, Outdoor Power
Description
Additional information
| Brand | Rover |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “ROVER R2650 LINE TRIMMER” Cancel reply
Related products
EGO COMMERCIAL POWER+ 75CM COMMERCIAL HEDGE TRIMMER
$499.00
The EGO Commercial Series Hedge Trimmer is precision engineered to tackle the toughest hedges with ease. Powerful with 3600 strokes per minute, smooth and perfectly balanced, the dual trigger system provides enhanced user comfort and safety.
EGO POWER+ 61CM BRUSHLESS HEDGE TRIMMER WITH BATTERY AND CHARGER
$479.00
The EGO POWER+ Hedge Trimmer has a hi-efficiency brushless motor which allows for longer run times and lighter weight. Equipped with 61cm dual action, hardened steel blades for precise, clean cuts.
EGO POWER+ MULTI-TOOL POLE SAW KIT
$879.00
The EGO 25cm Pole Saw Attachment, Pole Extension, Power Head, 2.5Ah ARC Lithium™ Battery and 56 Volt Charger is part of the EGO POWER+ Multi-Tool System. The 25cm pole saw provides efficient cutting and limbing, while the automatic lubrication system lets you work until the job is done.
EGO COMMERCIAL POWER+ 38CM COMMERCIAL LINE TRIMMER
$499.00
Perfectly balanced for comfortable use, the EGO Power+ Commercial Line trimmer makes short work of even the roughest ground. Leave the fuss and fumes of petrol behind with this truly professional tool.
EGO COMMERCIAL POWER+ COMMERCIAL CHARGER
$199.00
When it's time to recharge, the EGO Commercial Series Charger is the fastest on the market. The intelligent battery control system constantly monitors each cell's charge and temperature to deliver the most efficient and quickest charge.
EGO POWER+ 47CM SELF-PROPELLED MOWER
$949.00
Introducing the new EGO POWER+ 47cm Mower for 2019. Suitable for small tight spaces or close to trees this EGO POWER+ mower is designed to make lawn care quick, easy and more efficient. Technologically advanced in every way, each mower packs incredible petrol-matching power as standard.
EGO POWER+ MULTI-TOOL BRISTLE BRUSH ATTACHMENT
$499.00
Add the EGO bristle brush attachment to your EGO POWER+ Power Head for convenient cleaning or clearing.
EGO POWER+ 56V BRUSHLESS 1 X 7.5AH 520MM SELF-PROPELLED MOWER KIT LM2135E-SP
$1,399.00
The revolutionary EGO Select Cut™ Multi-Blade System is EGO’s solution to replacing premium petrol lawn mowers for good and with Touch Drive Technology it gives you all the control at the palm of your hands.












































Reviews
There are no reviews yet.