| SKU | 13AB76WF333 |
|---|---|
| Engine | 439cc Rover OHV |
| Transmission | 6 Speed, manual |
| Deck | 96cm (38″) side discharge |
| Deck Wash | No |
| PTO | Manual |
| Cruise Control | No |
| Catcher | Optional |
| RMC(Reverse) | Yes |
| Seat | Low back |
| Steering | Standard |
| Fuel Tank | 5.7 Litres |
| Mulch Kit | Optional |
| Front Tyres | 15.00 x 6.00 |
| Rear Tyres | 20.00 x 8.00 |
| Shipping Dimensions | 180cm x 90cm |
| Shipping Weight | 203kg |
| Warranty Unit | 5 year domestic, 90 day commercial |
| Warranty Engine | 5 year domestic, 90 day commercial |
| Disclaimer | Specifications subject to change without notice and without incurring obligation. Products depicted on website and other advertisements are for demonstration purposes only. Actual products offered for sale may vary in design, required attachments, safety features and non-functional appearance from. |
ROVER RAIDER 439/38 MOWER
$3,999.00
The Bigger Stronger Rover Raider 439/38 ride on mower features a Rover 439cc OHV Engine with a 5 year warranty that delivers consistent performance with peace of mind and a 6 speed transmission. With a 97cm (38″) cutting deck, the Rover Raider 439/38 is ideal for large residential blocks
The Raider 439/38 can be fitted with an optional mulch plug, catcher and bumper bar.
SKU: 13AB76WF333
Categories: Lawnmowers Ride On, Outdoor Power
Description
Additional information
| Brand | Rover |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “ROVER RAIDER 439/38 MOWER” Cancel reply
Related products
EGO POWER+ 61CM BRUSHLESS HEDGE TRIMMER ONLY
$329.00
The EGO POWER+ Hedge Trimmer has a hi-efficiency brushless motor which allows for longer run times and lighter weight. Equipped with 61cm dual action, hardened steel blades for precise, clean cuts.
EGO EGO POWER+ 56V 42cm Brushless Push Lawn Mower KIT Includes 5.0Ah Battery & Charger
$899.00
Introducing the new EGO POWER+ 42cm Mower for 2019. The EGO POWER+ mower is designed to make lawn care quick, easy and more efficient. Technologically advanced in every way, each mower packs incredible petrol-matching power as standard.
EGO COMMERCIAL POWER+ 30CM COMMERCIAL BRUSH CUTTER
$499.00
Perfectly balanced for comfortable use, the EGO Power+ Commercial Brush Cutter makes short work of even the roughest ground. Leave the fuss and fumes of petrol behind with this truly professional tool.
EGO POWER+ 900M3/H BLOWER WITH BATTERY AND CHARGER
$519.00
The EGO POWER+ 900 m3/h Blower is equipped with a high-efficiency brushless motor that delivers a lightweight, compact design for longer runtime, reduced vibrations and extended motor life.
EGO POWER+ 65CM BRUSHLESS HEDGE TRIMMER
$469.00
The EGO POWER+ 65cm Brushless Hedge Trimmer is one of the most powerful cordless products of its kind. With an industry leading 33mm cut capacity, a 5-position adjustable handle and a high-performance high-efficiency 2 speed brushless motor
EGO COMMERCIAL POWER+ COMMERCIAL CHARGER
$199.00
When it's time to recharge, the EGO Commercial Series Charger is the fastest on the market. The intelligent battery control system constantly monitors each cell's charge and temperature to deliver the most efficient and quickest charge.
EGO COMMERCIAL POWER+ 1014M3/H COMMERCIAL BLOWER
$399.00
Setting a new standard for blowers, the LBX6000 is the most powerful handheld blower in the market. Designed to be used with the EGO Commercial Backpack Battery (BAX1501), this robust blower is light and easy to handle.
EGO POWER+ 47CM SELF-PROPELLED MOWER
$949.00
Introducing the new EGO POWER+ 47cm Mower for 2019. Suitable for small tight spaces or close to trees this EGO POWER+ mower is designed to make lawn care quick, easy and more efficient. Technologically advanced in every way, each mower packs incredible petrol-matching power as standard.












































Reviews
There are no reviews yet.