| SKU | 13A878WF333 |
|---|---|
| Engine | 547cc Rover OHV |
| Transmission | Automatic Foot Operated CVT Transmission |
| Deck | 96cm (38″) side discharge |
| Deck Wash | No |
| PTO | Manual |
| Cruise Control | No |
| Catcher | Optional |
| RMC(Reverse) | Yes |
| Seat | Low back |
| Steering | Standard |
| Fuel Tank | 5.7 Litres |
| Mulch Kit | Optional |
| Front Tyres | 15.00 x 6.00 |
| Rear Tyres | 20.00 x 8.00 |
| Shipping Dimensions | 180cm x 90cm |
| Shipping Weight | 203kg |
| Warranty Unit | 5 year domestic, 90 day commercial |
| Warranty Engine | 5 year domestic, 90 day commercial |
| Disclaimer | Specifications subject to change without notice and without incurring obligation. Products depicted on website and other advertisements are for demonstration purposes only. Actual products offered for sale may vary in design, required attachments, safety features and non-functional appearance from. |
Previous product
Back to products
ROVER RAIDER 439/38 MOWER
$3,999.00
Next product
ROVER RANCHER 547/42 MOWER
$4,499.00
ROVER RANCHER 38 AUTODRIVE MOWER
$4,099.00
The Rover Rancher 38 Auto Drive features a powerful 547cc Rover OHV engine with a 5 year warranty for added peace of mind, and a 97cm (38″) side discharge deck.
With its foot operated automatic CVT transmission, driving this mower is as easy as driving your car. With convenient foot pedals for forward, reverse and brake.
The Rancher 38 Auto Drive is ideal for mowing large blocks. It can be fitted with an optional mulch plug or catcher for extra versatility or a bumper bar if required.
*NOTE: Main image shows previous model 547/38 (identical except for hand hydro transmission)
SKU: 13A878WF333
Categories: Lawnmowers Ride On, Outdoor Power
Description
Additional information
| Brand | Rover |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “ROVER RANCHER 38 AUTODRIVE MOWER” Cancel reply
Related products
EGO POWER+ 61CM BRUSHLESS HEDGE TRIMMER ONLY
$329.00
The EGO POWER+ Hedge Trimmer has a hi-efficiency brushless motor which allows for longer run times and lighter weight. Equipped with 61cm dual action, hardened steel blades for precise, clean cuts.
EGO POWER+ MULTI-TOOL BRISTLE BRUSH ATTACHMENT
$499.00
Add the EGO bristle brush attachment to your EGO POWER+ Power Head for convenient cleaning or clearing.
EGO COMMERCIAL POWER+ COMMERCIAL CHARGER
$199.00
When it's time to recharge, the EGO Commercial Series Charger is the fastest on the market. The intelligent battery control system constantly monitors each cell's charge and temperature to deliver the most efficient and quickest charge.
EGO POWER+ 38CM LINE TRIMMER WITH POWERLOAD™ TECHNOLOGY ONLY
$369.00
Introducing the world's first Line Trimmer with POWERLOAD™ Technology. This technology solves one of the biggest pain points of line trimmers, replacing your line. It is as easy as feeding the line into the head and pressing a button!
EGO POWER+ 35CM CHAIN SAW WITH BATTERY AND CHARGER
$499.00
The EGO POWER+ Chain Saw truly delivers Power Beyond Belief. The 35cm bar and chain, combined with a high-efficiency brushless motor provides effortlessly smooth cuts.
EGO POWER+ MULTI-TOOL POLE SAW KIT
$879.00
The EGO 25cm Pole Saw Attachment, Pole Extension, Power Head, 2.5Ah ARC Lithium™ Battery and 56 Volt Charger is part of the EGO POWER+ Multi-Tool System. The 25cm pole saw provides efficient cutting and limbing, while the automatic lubrication system lets you work until the job is done.
EGO POWER+ 45CM CHAIN SAW WITH BATTERY AND CHARGER
$799.00
The EGO POWER+ Chain Saw truly delivers Power Beyond Belief. The 45cm bar and chain, combined with a high-efficiency brushless motor delivers the performance of petrol without the noise, fuss and fumes. (Not Available in New Zealand)
EGO POWER+ 56V BRUSHLESS 1 X 7.5AH 520MM SELF-PROPELLED MOWER KIT LM2135E-SP
$1,399.00
The revolutionary EGO Select Cut™ Multi-Blade System is EGO’s solution to replacing premium petrol lawn mowers for good and with Touch Drive Technology it gives you all the control at the palm of your hands.












































Reviews
There are no reviews yet.