| SKU | 13A879WS333 |
|---|---|
| Engine | 547cc Rover OHV |
| Transmission | Hand-operated hydrostatic, Hydro Gear |
| Deck | 107cm (42″) side discharge |
| Deck Wash | Yes |
| PTO | Manual |
| Cruise Control | No |
| Catcher | Optional |
| RMC(Reverse) | Yes |
| Seat | Low back |
| Steering | Standard |
| Fuel Tank | 5.7 Litres |
| Mulch Kit | Optional |
| Front Tyres | 15.00 x 6.00 |
| Rear Tyres | 20.00 x 8.00 |
| Shipping Dimensions | 180 x 120cm |
| Shipping Weight | 245kg |
| Warranty Unit | 5 year domestic, 90 day commercial |
| Warranty Engine | 5 year domestic, 90 day commercial |
| Disclaimer | Specifications subject to change without notice and without incurring obligation. Products depicted on website and other advertisements are for demonstration purposes only. Actual products offered for sale may vary in design, required attachments, safety features and non-functional appearance from. |
ROVER RANCHER 547/42 MOWER
$4,499.00
The Rover Rancher 547/42 features a powerful 547cc Rover OHV engine with a 5 year warranty for added peace of mind and is deal for mowing medium to large sized outdoor areas quickly and efficiently.
The Rancher 547/42 can be fitted with an optional mulch plug, catcher and bumper bar.
SKU: 13A879WS333
Categories: Lawnmowers Ride On, Outdoor Power
Description
Additional information
| Brand | Rover |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “ROVER RANCHER 547/42 MOWER” Cancel reply
Related products
EGO POWER+ 33CM LINE TRIMMER WITH BATTERY AND CHARGER
$399.00
The EGO POWER+ 33cm Brushless Line Trimmer is the next, big step up in power and convenience for Cordless Line Trimmers. Powered by the industry's first and most advanced 56-Volt ARC Lithium-Ion battery, it features an improved weather-resistant housing, 33cm cutting width and a powerful 2 speed brushless motor.
EGO POWER+ 35CM CHAIN SAW WITH BATTERY AND CHARGER
$499.00
The EGO POWER+ Chain Saw truly delivers Power Beyond Belief. The 35cm bar and chain, combined with a high-efficiency brushless motor provides effortlessly smooth cuts.
EGO POWER+ MULTI-TOOL BRISTLE BRUSH ATTACHMENT
$499.00
Add the EGO bristle brush attachment to your EGO POWER+ Power Head for convenient cleaning or clearing.
EGO POWER+ 38CM LINE TRIMMER WITH POWERLOAD™ TECHNOLOGY ONLY
$369.00
Introducing the world's first Line Trimmer with POWERLOAD™ Technology. This technology solves one of the biggest pain points of line trimmers, replacing your line. It is as easy as feeding the line into the head and pressing a button!
EGO POWER+ MULTI-TOOL POLE SAW KIT
$879.00
The EGO 25cm Pole Saw Attachment, Pole Extension, Power Head, 2.5Ah ARC Lithium™ Battery and 56 Volt Charger is part of the EGO POWER+ Multi-Tool System. The 25cm pole saw provides efficient cutting and limbing, while the automatic lubrication system lets you work until the job is done.
EGO COMMERCIAL POWER+ 1014M3/H COMMERCIAL BLOWER
$399.00
Setting a new standard for blowers, the LBX6000 is the most powerful handheld blower in the market. Designed to be used with the EGO Commercial Backpack Battery (BAX1501), this robust blower is light and easy to handle.
EGO COMMERCIAL POWER+ COMMERCIAL CHARGER
$199.00
When it's time to recharge, the EGO Commercial Series Charger is the fastest on the market. The intelligent battery control system constantly monitors each cell's charge and temperature to deliver the most efficient and quickest charge.
EGO POWER+ 900M3/H BLOWER WITH BATTERY AND CHARGER
$519.00
The EGO POWER+ 900 m3/h Blower is equipped with a high-efficiency brushless motor that delivers a lightweight, compact design for longer runtime, reduced vibrations and extended motor life.













































Reviews
There are no reviews yet.